اگر چیزی برای فروختن دارید یا خدماتی که آن را به افراد خاصی ارائه دهید، وقتش رسیده به فروش اینترنتی هم فکر کنید. امروزه فروش آنلاین محصولات و خدمات جای خود را به روش‌های سنتی بازاریابی داده است. حتی بسیاری از کسب‌وکارهای آفلاین که فکرش را هم نمی‌کردند روزی پا به عرصه دنیای آنلاین بگذارند، حالا به سراغ بازاریابی دیجیتال آمده‌اند و به دنبال فروش اینترنتی هستند.

اگرچه این موضوع بسیار تخصصی است و نیاز به مطالعات دقیق و عمیق دارد، اما می‌خواهیم در این مطلب از اول‌سایت کمی شما را با چندوچون فروش اینترنتی بیشتر آشنا کنیم و در مقالات بعدی کمی بیشتر وارد جزئیات شویم.

فروش اینترنتی

مغازه و مغازه‌دار اینترنتی خودتان را داشته باشید

شما برای فروش اینترنتی دست‌کم به یک مغازه و یک مغازه‌دار نیاز دارید! مغازه همان فروشگاه اینترنتی شماست و مغازه‌دار کسی که می‌تواند خدمات یا محصولات شما را به درستی بفروشد.

داشتن یک فروشگاه اینترنتی کار سختی نیست؛ و حتی به مراتب آسان‌تر از پیدا کردن یک مغازه است. حتی اگر هیچ اطلاعاتی از مسائل فنی نداشته باشید، به راحتی می‌توانید از خدمات یک فروشگاه‌ساز استفاده کنید و در کمتر از 10 دقیقه فروشگاه اینترنتی خود را راه‌اندازی نمایید. اول‌سایت این خدمات را ارائه می‌دهد.

این مغازه نیاز به دست‌کم یک نفر مغازه‌دار دارد. اما مغازه‌دار بودن در یک فروشگاه اینترنتی به آسانی ساخت فروشگاه نیست. اینکار فوت‌وفن‌هایی دارد که باید آن‌ها را یاد بگیرید. در ادامه به بعضی از این فوت‌وفن‌ها اشاره می‌کنیم.

ساخت فروشگاه اینترنتی

فروشگاه اینترنتی هم مثل مغازه نیاز به دکوراسیون دارد

فروشگاه اینترنتی شما بعد از یک ثبت نام ساده به سرعت ساخته می‌شود. بعد از آن باید کمی وقت بگذارید و صفحه اول و صفحات دیگر سایت‌تان را طراحی کنید.صفحه درباره ما درست کنید، صفحه‌ای برای تماس با ما قرار دهید، قالب دلخواهتان را انتخاب کنید و شکل و شمایل فروشگاه را بر اساس نیازهایتان تغییر دهید. و بعد از انجام این کارها می‌توانید محصولات‌تان را در سایت قرار دهید.

مشتری‌هایتان را پیدا کنید

اینجا هم مثل کسب و کار آفلاین نیاز دارید که فروشگاه و محصولات‌تان را در معرض دید مشتری‌ها قرار دهید و خودتان را به آن‌ها معرفی کنید. اما مثلا به جای پخش تراکت یا بروشور، می‌توانید سایت‌تان را به موتورهای جستجوی محصول ترب و ایمالز متصل کنید تا مشتریانی که به دنبال محصولات شما هستند، سایت‌تان را در ترب و ایمالز ‌ببینند. در مقالات بعدی به شما خواهیم گفت که چگونه این کار را انجام دهید.

فروش اینترنتی

فروش اینترنتی را دست کم نگیرید

داشتن فروشگاه اینترنتی آسان است و بدون شک حرکت به سمت فروش اینترنتی، کسب و کارتان را متحول خواهد کرد. اما یادتان باشد که این کار علی‌رغم اینکه در بسیاری از موارد ساده است، اما پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد و نباید بی‌گدار به آب بزنید. 

رقابت در فضای آنلاین کمی سخت‌تر از فضای آفلاین است و با رقبای بیشتری سروکار دارید. اگر رقیب آفلاین شما مغازه‌های خیابان‌های کناری بودند، حالا دست‌کم با کل کشور در حال رقابت هستید! و اگر تکنیک‌های بازاریابی را یاد بگیرید، به همان نسبت مشتری‌های خود را از کل کشور جذب خواهید کرد.

خب؟ نظر شما چیست؟ همین حالا قدم اول را بردارید و از طریق اول‌سایت فروشگاه اینترنتی خود را بسازید.

نویسنده: مژگان احمدی